Tampony, vložky nebo alternativní řešení?
Výběr hygienických pomůcek pro menstruující ženy je široký. Proto si mnoho žen a dívek není jisto tím, které hygienické pomůcky používat. Tampony jsou nejběžnější menstruační pomůckou, protože se vejdou do kapsy, nabízejí bezpečnou ochranu a snadno se používají. Zjisti více informací o tamponech a dalších prostředcích menstruační hygieny a najdi ten správný produkt pro své osobní potřeby.
Vložky
Vložky jsou hygienické potřeby, které se používají zvnějšku těla , přičemž se často přichycují ke kalhotkám lepícím proužkem. Vložky jsou k dispozici v různých stupních savosti, velikostech a tvarech (např. s křidélky), a nabízejí tak vhodné řešení pro každou menstruaci. Vložky zachycují tekutinu mimo tělo. Pokud se vložka pravidelně nevyměňuje, menstruační krev ve spojení s kyslíkem a potem může způsobit nepříjemný zápach v oblasti genitálií. Vložku je proto třeba pravidelně měnit v závislosti na síle menstruace.
Některé vložky lze také používat při oslabení funkce močového měchýře. Tyto vložky se vyznačují zvýšenou savostí. Běžné vložky by se neměly zaměňovat se slipovými vložkami. Ty se nepoužívají k absorpci menstruační krve, ale slouží jako ochrana spodního prádla. Diskrétně absorbují pot a poševní tekutinu.
Více tipů ohledně toho, jak si zvolit vhodný produkt a jak jej správně používat, najdeš v části Často kladené dotazy.
Tampony – ochrana zevnitř
Tampon se používá uvnitř těla . Zavádí se do vaginy a absorbuje krev těsně pod děložním čípkem. Zvnějšku tak není tampon vidět, jen šňůrka. Menstruační tekutina je absorbovaná přímo uvnitř těla, což znamená že intimní oblast zůstává suchá a čistá a nedochází ke vzniku nepříjemného zápachu. Tampony jsou k dispozici v různých stupních savosti, a nabízejí tak spolehlivou ochranu pro každou potřebu. Absorpce Mini je nejvhodnější pro začátečnice a dny se slabým až středním krvácením. Když správně aplikuješ tampon, necítíš ho a můžeš se volně pohybovat.
Používání tamponů nezpůsobuje žádná omezení , ať už jsi doma, nebo na cestách. Každodenního života si můžeš užívat jako obvykle, a s tamponem dokonce můžeš i sportovat či si jít zaplavat. Tampon také nabízí spolehlivou ochranu i v noci. Pokud je tampon zaveden správně, není cítit a ani nevyklouzává. Více informací o používání tamponů najdeš v části „Správné zavedení tamponů“
Získej více informací o tamponech o.b.®.
Menstruační kalíšky a menstruační kalhotky
Kromě tamponů a vložek existují ještě další alternativy, například menstruační kalíšky a menstruační kalhotky.
Menstruační kalíšky se vkládají do pochvy podobně jako tampony a sbírají krev přímo pod děložním čípkem. I v tomto případě si však musíš dát pozor, abys kalíšek neměla déle než 8 hodin. Dále je třeba ho řádně vyčistit po každém použití a minimálně po každé menstruaci by měl být vysterilizován varem.
Abys dokázala menstruační kalíšek zavést, potřebuješ však trochu praxe a schopnost vnímat vlastní tělo. Může to být zejména na začátku v mnoha ohledech velmi náročné. Neměla by ses bát manipulovat s vlastní krví. Když není menstruační kalíšek správně umístěn, může propustit krev, a tak se vystavuješ riziku prosáknutí krve do oblečení.
Menstruační kalhotky vsakují menstruační krev mimo tělo podobně jako vložky. Je třeba poznamenat, že silné krvácení může překročit absorpční schopnost menstruačních kalhotek, a tak si je tak budeš muset měnit častěji než například tampon. Také je možné, že se působením kyslíku a potu bude vytvářet zápach, proto jsou menstruační kalhotky vhodnější pro dny se slabým krvácením.
Mohlo by tě také zajímat
Existují různé tampony o.b.®, a pokud ano, který z nich je pro mě ten pravý?
Často kladené dotazy
Získej více informací o menstruaci, dospívání a tamponech.