Často kladené otázky
Ovulace
Ovulace je uvolnění vaječné buňky z vaječníku do vejcovodu. Je tudíž důležitou součástí menstruačního cyklu. Slouží jako referenční bod pro aplikaci antikoncepce i pro plánování rodiny.
Kdy k ovulaci dochází?
K ovulaci dochází přibližně v polovině ženského cyklu . Při pravidelném menstruačním cyklu trvajícím 28 dní k ní dochází kolem 14. dne, tj. přibližně dva týdny po prvním dni poslední menstruace. Délka cyklu 25 až 35 dní je také ještě normální. Tomu potom odpovídá načasování ovulace, k níž dochází při kratším cyklu dříve a při delším cyklu později. Při pravidelném menstruačním cyklu se menstruační krvácení objevuje znovu přibližně po 14 dnech od ovulace a cyklus začíná znovu. Na těchto procesech se podílí velké množství různých hormonů, jako jsou estrogeny, progesteron, FSH (folikulostimulační hormon), LH (luteinizační hormon) a prostaglandiny.
Co se děje během ovulace?
V každém cyklu dozrává ve vaječníku 10 až 20 folikulů, ale obvykle zcela dozraje pouze jeden z nich. Při ovulaci se tento folikul otevře a uvolní vaječnou buňku. Zralé vajíčko pak putuje z jednoho ze dvou vaječníků přes vejcovody do dělohy. Tato ovulační fáze trvá tři až čtyři dny. Pokud se během této doby do vejcovodu dostanou spermie, může dojít k oplodnění, a tím i k otěhotnění. Ovulace je proto důležitá jak v případě, že chcete otěhotnět, tak pro antikoncepci: pomocí menstruačního kalendáře nebo ovulačního kalendáře lze určit plodné dny.